streda 28. októbra 2009

prevzaté z: http://goso.sk/vyucbove_programy.htm

Hodina matematiky:

Zhodné zobrazenia – STREDOVÁ SÚMERNOSŤ

1. Oboznámenie žiakov s témou vyučovacej hodiny

2. Zadefinovanie stredovej súmernosti
Stredová súmernosť je, rovnako ako súmernosť osová, zobrazenie v rovine, ktoré prevádza vzory na obrazy. Rozdiel oproti osovej súmernosti je v tom, že preklopenie vzoru prebieha cez jediný bod, ktorý nazývame stred súmernosti.

3. Vysvetlenie pomocou obrázka



SX = SX´

4. Zapísanie si definície
Stredová súmernosť v rovne je určená bodom S - stredom súmernosti.Dva body X, X´ nazývame súmerné podľa stredu S, ak bod S je stredom úsečky XX´. Bod X je vzor a bod X´ je obraz v stredovej súmernosti.

5. Spoločné vyriešenie príkladu
Príklad: Daný je trojuholník ABC a bod S, ktorý leží mimo neho. Zostrojte útvar A´B´C´, ktorý je obrazom trojuholníka ABC v stredovej súmernosti so stredom S.
6. Zadefinovanie, čo je obraz úsečky
Obrazom úsečky v stredovej súmernosti je úsečka s ňou zhodná a rovnobežná.

7. Samostatné riešenie príkladu
Narysujte úsečku MN, priamku p a bod S. Zostrojte obraz úsečky MN a priamky p v súmernosti podľa stredu.

8. Útvary stredovej súmernosti /vysvetlenie na obrázkoch/


9. Zadefinovanie
Bod S nazývame stredom súmernosti útvaru U, ak každému bodu útvaru U v stredovej súmernosti podľa stredu S odpovedá bod tohto útvaru U.Takémuto útvaru hovoríme, že je stredovo súmerný (alebo súmerný podľa stredu).

10. Samostatné vyriešenie príkladu
V štvorcovej sieti sú nakreslené útvary. Sú všetky súmerné podľa stredu? V útvaroch súmerných podľa stredu nájdite stred súmernosti.

streda 21. októbra 2009


E-learning:
AINova sa vo svojich vzdelávacích programoch a kurzoch snaží využívať aj možnosti, ktoré ponúka súčasný rýchlo sa vyvíjajúci svet internetu a informačných technológií. Práve moderné prvky IKT vo vzdelávaní umožňujú väčšiu flexibilitu a prístupnosť vzdelávania pre širšie skupiny ľudí. S cieľom uľahčiť prístup k vzdelávaniu a prispôsobiť ho potrebám cieľových skupín sa pracovníci jednotlivých oddelení snažia kombinovať klasickú formu vzdelávania s formou e-learning, ktorá je realizovaná predovšetkým na internete. Od roku 1998, kedy sa na AINove realizoval prvý projekt dištančného vzdelávania, sa vytvorili už 4 kurzy v témach životné prostredie a európska integrácia, ktoré boli realizované formou e-learning. Toto vzdelávanie je kombinované s prezenčnou formou vzdelávania, ktoré je zastúpené kontaktnými seminármi, kde si študujúci doplnia informácie a konzultujú svoje otázky s tútormi.Formá e-learning predstavuje väčšiu flexibilitu pri štúdiu, študujúci sa môžu sami rozhodnúť, kedy budú študovať a koľko času budú štúdiu venovať. Pri svojom štúdiu môžu využiť podporu tútorov, môžu komunikovať medzi sebou navzájom, pracovať na jednotlivých zadaniach v skupinách a zúčastňovať sa diskusií na zaujímavé témy.